PC Satışlarının Düşeceği Öngörülüyor

Gartner PC Sevkiyatlarının Bu Yıl %9,5 Düşeceğini Tahmin Ediyor

Gartner'ın son tahminlerine göre jeopolitik kargaşa ve yüksek enflasyon nedeniyle küresel ölçekte bilgisayar tablet ve telefon sevkiyatlarının tamamı düşecek.


Gartner'ın son tahminine göre küresel PC sevkiyatları 2022'de %9,5 düşecek.

Gartner analisti Ranjit Atwal, “Jeopolitik kargaşa, yüksek enflasyon, kur dalgalanmaları ve tedarik zinciri kesintilerinden oluşan bir fırtına, dünya genelinde iş ve tüketici talebini düşürdü ve PC pazarını 2022'de en sert şekilde etkilemeye hazırlanıyor” dedi.

EMEA bölgesinde yaşanan bu düşüşün Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, fiyat artışları ve devam eden karantinalar nedeniyle Çin'den gelen ürünlerin tedariğindeki sıkıntılar olduğu raporda ortaya kondu.

Gartner'ın sırasıyla %9 ve %7'lik bir düşüş öngörmesiyle, tablet ve cep telefonu sevkiyatlarının da aynı dönemde düşmesi bekleniyor. Büyük ölçüde Çin'deki akıllı telefon pazarının çöküşünden dolayı 5G telefon pazarının da gerilemeden sert bir şekilde etkilenmesi bekleniyor.

Bu küresel düşüşün yonga üreticileri üzerinde de bir etkisi olması muhtemel. Nisan ayında Q1 2022 mali sonuçlarının açıklanmasının ardından, Intel CFO'su David Zimmer analistlere, bileşen tedarik kısıtlamalarının devam eden bir zorluk olduğunu, Şanghay'daki en son COVID kısıtlamaların tedarik zinciri riskini daha da artırdığını ve PC pazarını olumsuz etkileyen enflasyonist baskılara katkıda bulunduğunu söyledi. 


 

Kaynak

Forecast: PCs, Ultramobiles and Mobile Phones, Worldwide, 2020-2026, 2Q22 Update (gartner.com)


 

Etiketler: PC Satışları