Ağ Trendleri

2023’de En Önemli Ağ Teknoloji Trendleri

 

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren uzaktan çalışma hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu süreç işletmeler iş uygulamalarını güvenlik endişesi olmadan kullanmak için çözümler aramaya itti. Ayrıca artan IoT cihazları da tüm bu süreçleri güvenlik açısından çok daha önemli bir konuma getirdi. Böylesine bir atmosfer içerisinde 2023 ağ teknolojileri trendi tahminlerimiz işte burada. 

 

İnternete Bağlı Cihaz Sayısı İnsan Sayısını Geçmeye Devam Edecek

 

Dijital dönüşüm, IoT cihazlarının çoğalmasına imkan veriyor ve Makineden Makineye (M2M) iletişim hızla büyüyor. Bugün internete bağlı cihazların sayısı insanları 5:1 oranında geride bırakıyor. Önümüzdeki üç yıl içinde, insanlara kıyasla 10 kat daha fazla bağlı cihazın kullanıma girmesi öngörülüyor ve bu da IoT cihazların bağlantı güvenliğini çok önemli bir pozisyona taşıyor. Bu cihazları kurmak, tedarik etmek ve güvence altına almak için otomatize edilmiş bir yol olmadan, işletmeler sürekli olarak karmaşıklaşan güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalacaktır.


 

Wi-Fi 6E'ye Geçiş Hızlanacak

 

Son zamanlarda 5G teknolojisine karşı ilgi büyük olsa da, Wi-Fi 6E'ye hızlı bir geçişin eşiğindeyiz. Wi-Fi 6E, geriye dönük uyumluluğu korurken ek 1200 MHz yeni spektrumla yüksek kapasite sunar. 2023'de Wi-Fi 6E’nin kurumsal AP'lerde kullanımının yüzde 200'ün üzerinde bir büyüme bekliyor. Bu durum özellikle video konferans ve uzaktan eğitim gibi yüksek bant genişliği gerektiren kullanımlarda büyük kolaylık sağlayacak. 

NaaS Gibi Tüketime Dayalı Hizmetler Daha Fazla Talep Görecek

 

İşletmeler teknoloji yatırımlarının işlerine olan faydasına oldukça odaklanıyor. BT verimliliğini artırırken ve yeniliklere ayak uydururken daha fazla finansal esneklik ve maliyet öngörülebilirliğini de göz önünde bulunduruyorlar. Network As A Service (NaaS)'ın sağladığı esnek altyapı tüketim modeli, tüm bunlara imkan tanıyor ve tam olarak kapsamlı BT altyapısı kurmaya hazır olmayan kuruluşlar için, esnek tüketim modelleri "satın almadan önce deneme" seçeneği sunar, böylece işletmeler yeni modeli kendi hızlarında benimseyebilir veya benimsemeyebilir. Bu 2023'de NaaS gibi tüketime dayalı hizmetlere olan talepte büyük bir artışa neden olacak.
 

Etiketler: Aruba SaaS, SaaS, Bulut Çözümleri, HPE